Wyjazd do Muzeum w Oświęcimiu
poniedziałek, 08 kwietnia 2019 22:07

Wyjazd do Muzeum w Oświęcimiu

Uczniowie klas 7 i 8 wraz z nauczycielkami języka polskiego i historii wzięli udział w wyjeździe do Pszczyny i Oświęcimia. Zaplanowany wyjazd rozpoczął się przygotowaniami w postaci lekcji literackich i historycznych  na temat II wojny światowej a w szczególności  męczeństwa narodu polskiego. Poznawali teksty dokumentalne jak i fabularne w postaci filmów np. „ Złodziejka książek” czy „Chłopiec w pasiastej piżamie”. Tak przygotowani intelektualnie i emocjonalnie młodzi ludzie mogli stanąć oko w oko z tragiczną historią.

Pierwszym punktem wycieczki była Pszczyna, gdzie na ryneczku przywitała ich niezwykłej urody dama, księżna Daisy. Potem pod kierunkiem przewodnika pana Henryka zwiedzili bogatą ekspozycję, w znakomitej większości zachowaną w oryginalnym stanie. Pan przewodnik niezwykle ciekawie opowiedział o historii książąt pszczyńskich, ich koligacjach a nawet o żyjących do dziś potomkach sławnego rodu. Podczas spaceru po zamkowych ogrodach uczniowie zachwycali się pięknem przyrody a zwłaszcza kwitnącymi magnoliami.

Z Pszczyny udali się do Muzeum Auschwitz- Birkenau, gdzie z należytym temu miejscu  szacunkiem i powagą uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii, tolerancji i poszanowania  życia. Pani przewodnik opowiedziała o życiu i śmierci w obozie, o braku szacunku dla  ludzkiego życia, niszczeniu godności i człowieczeństwa. Emocjonalny przekaz, w otoczeniu niemych świadków męczeństwa ludzi, był dla uczniów impulsem do refleksji nad okrucieństwem wojny. W skupionych oczach można było wyczytać bezgłośne pytanie: Dlaczego „ludzie ludziom zgotowali ten los”?

Dla młodych ludzi, żyjących w czasach pokoju, w wolnym kraju wizyta w Auschwitz to niezwykła lekcja historii i pamięci, pamięci o tych, którym przyszło żyć w okrutnych czasach: o chłopcach z Szarych Szeregów, Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, o. Maksymilianie Kolbe i wielu milionach ludzi, z których wielu zginęło bezimiennie.

Składamy cześć Ich pamięci!

M. Jarosińska- Dubiel

zobacz więcej...

 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma. Strona umieszczona na serwerze - Vipserv.org